Aby ste sa nevystavili právnym problémom, odporúčame pred začatím zárobkovej činnosti v Poľsku overiť, akou formou môžete podnikať. A podľa platnej legislatívy existuje pomerne veľa možností.

Aké sú formy činnosti v Poľsku?

Ako už bolo uvedené, podnikateľská činnosť v Poľsku sa môže vykonávať v rôznych organizačných a právnych formách. Medzi tieto formy patria živnostníci a spoločnosti. Tie sa zase delia na občianske a obchodné spoločnosti. Obchodné spoločnosti sa môžu deliť na osobné a kapitálové spoločnosti. Medzi partnerstvá patria: verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, komanditná spoločnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným. Na druhej strane sa kapitálové spoločnosti delia na spoločnosti s ručením obmedzeným, jednoduché akciové spoločnosti a akciové spoločnosti.

Podnikanie vo vlastnej réžii

Jediný vlastník je základnou formou podnikania v Poľsku. Takto je riadená prevažná väčšina podnikov v krajine. Predovšetkým kvôli:

  • bezplatná registrácia spoločnosti,
  • nie sú potrebné žiadne ďalšie kritériá a predpoklady,
  • relatívne jednoduché pravidlá obchodovania s touto spoločnosťou,
  • nie je potrebné vkladať žiadny základný kapitál.

Napriek vysokej popularite živnostenského podnikania v Poľsku počet spoločností rastie

Forma podnikania v Poľsku – firmy

Spoločnosti sú alternatívou k živnostenským podnikom. Spoločnosti sa vyznačujú veľkou rozmanitosťou. Základné delenie spoločností ich však rozdeľuje na občianske a obchodné spoločnosti.

Chcete si otvoriť firmu v Poľsku?

Civilné partnerstvo

Občianske partnerstvo je činnosť partnerov, ktorá sa zakladá na zmluve o združení. V tomto
dokumente je uvedený účel aj pravidlá jeho fungovania. Je dôležité poznamenať, že partnerstvo
nie je podnikateľom v zmysle zákona. Namiesto toho sa spoločnosť zakladá dohodou podnikateľov, ktorí sú partnermi v partnerskom vzťahu. Je potrebné zdôrazniť, že partnerstvo sa registruje v Centrálnom registri obchodných činností a informácií (CEIDG).

Obchodné spoločnosti

Okrem civilných partnerstiev existujú aj obchodné spoločnosti, ktorých fungovanie upravuje
zákon o obchodných spoločnostiach. V rámci obchodných spoločností je možné uviesť kapitálové spoločnosti a partnerstvá.

Zapísané spoločnosti

Spoločnosti s ručením obmedzeným sú právnou formou organizácie podnikateľských subjektov. Sú klasifikované ako právnické osoby. Ich charakteristickým znakom je ich základné imanie a jeho variabilné zloženie. Okrem toho majú kapitálové spoločnosti majetok oddelený od akcionárov a spoločníkov. Na druhej strane orgány spoločnosti, predovšetkým predstavenstvo, sú zodpovedné za zastupovanie spoločnosti a riadenie jej záležitostí. Spoločnosti sú zapísané v Národnom súdnom registri (KRS)

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Spoločnosť s ručením obmedzeným je v Poľsku najobľúbenejšou kapitálovou spoločnosťou. Podľa zákona ju môže založiť aspoň jeden zakladateľ. Jej zakladateľmi môžu byť fyzické a právnické osoby bez ohľadu na štátnu príslušnosť a sídlo. Na registráciu spoločnosti s ručením obmedzeným je potrebné vložiť základné imanie vo výške 5 000 PLN.

Akciová spoločnosť

Akciová spoločnosť má rovnako ako spoločnosť s ručením obmedzeným právnu subjektivitu. Zakladateľom akciovej spoločnosti môže byť jeden alebo viac zakladateľov, ktorými môžu byť fyzické osoby, právnické osoby, organizačné zložky bez právnej subjektivity, ktoré však majú právnu subjektivitu. Minimálna výška základného imania akciovej spoločnosti je 100 000 PLN.

Jednoduchá akciová spoločnosť

Jednoduchá akciová spoločnosť je alternatívou k akciovej spoločnosti. Jej charakteristickým znakom je nízky základný kapitál potrebný na registráciu spoločnosti – 1 PLN. Okrem toho má spoločnosť výhodu oveľa jednoduchších postupov a väčšej slobody konania, ako aj flexibilného prístupu k orgánom spoločnosti. Okrem toho sú pravidlá spoločnosti menej prísne.

Partnerstvá

Okrem spoločností s ručením obmedzeným patria medzi obchodné spoločnosti aj osobné spoločnosti, medzi ktoré patria:

  • otvorené,
  • partnerstvá,
  • komanditné spoločnosti,
  • komanditné spoločnosti

Všeobecné partnerstvo

Všeobecné partnerstvo nemá právnu subjektivitu. Má však právnu spôsobilosť, t. j. môže vo vlastnom mene prijímať záväzky a nadobúdať práva. Medzi jeho výhody patria nižšie prevádzkové náklady a možnosť jednoduchého účtovania.

Partnerstvo

Partnerstvo môžu založiť len najmenej dvaja príslušníci slobodných povolaní, čo je veľké obmedzenie. Partnerstvo preto môžu založiť okrem iných aj lekári, IT špecialisti alebo účtovníci. Rovnako ako všeobecné partnerstvo, ani partnerstvo nemá právnu subjektivitu, ale má právnu spôsobilosť.

Komanditná spoločnosť

Komanditná spoločnosť má právnu subjektivitu aj spôsobilosť na právne úkony. Podľa zákona môže byť komanditná spoločnosť registrovaná s najmenej dvoma spoločníkmi, z ktorých jeden je komanditista, ktorý ručí za záväzky spoločnosti s ručením obmedzeným, a druhý spoločník je komplementár, ktorý ručí za záväzky komanditnej spoločnosti bez obmedzenia, t. j. celým svojím majetkom

Komanditná spoločnosť

Komanditná spoločnosť nemá právnu subjektivitu. Má však právnu spôsobilosť, čo znamená, že môže nadobúdať práva a brať na seba záväzky vo vlastnom mene. Komanditná spoločnosť má tiež súdnu spôsobilosť.

Máte ďalšie otázky?

Neregistrovaná činnosť

V Poľsku je možné prevádzkovať malú firmu bez založenia spoločnosti ako neregistrovanú činnosť. Je dôležité poznamenať, že neregistrovaná činnosť si nevyžaduje registráciu v CEIDG a KRS. Ide o drobnú zárobkovú činnosť vykonávanú výlučne fyzickými osobami

Akou formou môže cudzinec podnikať v Poľsku?

Podnikateľ, ktorý plánuje podnikať v Poľsku, by mal dobre analyzovať zákony upravujúce podnikateľskú činnosť. Na tento účel je vhodné obrátiť sa na odborníka, ktorý vám poskytne odpovede na všetky otázky.